Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2016 r., sygn. I GSK 1212/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska - Florek Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska - Kuraszkiewicz Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. U. Spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 19 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Ol 162/14 w sprawie ze skargi M. U. Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. U. Spółki z o.o. w O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. 1.800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z 19 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Ol 162/14 oddalił skargę M. U. Sp. z o.o. w O. (dalej: skarżąca Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z [...] grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

Zaskarżoną decyzją z [...] grudnia 2013 r. Dyrektor Izby Celnej w O. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w O. z [...] października 2013 r., określającą skarżącej Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za okresy rozliczeniowe: grudzień 2007 r., styczeń - grudzień 2008 r., styczeń i luty 2009 r. w łącznej kwocie [...] zł. Powyższe było następstwem wniosku Spółki o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży na terytorium kraju samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją za wymienione okresy rozliczeniowe.

Organ wskazał, że skarżąca Spółka dokonywała zakupu samochodów osobowych, a następnie ich sprzedaży na terytorium kraju przed pierwszą rejestracją. Dostawcy tych samochodów dokonywali zmiany/aktualizacji ceny pojazdów, wobec czego strona otrzymywała korekty faktur VAT przedstawiające skorygowane wartości cen netto pojazdów, skorygowaną wartość podatku VAT, jak i skorygowaną wysokość podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupionych samochodów osobowych. W związku z dokonywaną przez skarżącą Spółkę sprzedażą tych samochodów klientom indywidualnym, Spółka składała do Naczelnika Urzędu Celnego deklaracje dla podatku akcyzowego AKC-3 wraz z informacją o podatku akcyzowym od samochodów osobowych AKC-3/E. W deklaracjach podatkowych, strona stosowała pomniejszenia kwoty podatku akcyzowego wykazanego w fakturach VAT wystawianych przez dostawców samochodów osobowych, pomniejszone następnie o kwoty podatku akcyzowego wskazane w korektach faktur VAT pierwotnych. Przyjmowała ona kwoty podatku akcyzowego z korekt faktur VAT otrzymanych od dostawcy pojazdów wyłącznie do momentu odsprzedaży samochodów klientom indywidualnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00