Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2010 r., sygn. I FSK 1023/09

Wniesienie wadium jest obojętne podatkowo z punktu widzenia ustawy o podatku od towarów i usług. Wadium nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem w sytuacji, gdy nie dochodzi do podpisania umowy z przyczyn leżących po stronie oferenta, który wygrał przetarg, pomimo że organizator przetargu zatrzymuje wówczas wadium.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 17 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Rz 675/08 w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 12 sierpnia 2008 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2005 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, 2. oddala skargę R. S., 3. zasądza od R. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 550 zł (słownie: pięćset pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 17 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Rz 675/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z 12 sierpnia 2008 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2005 r. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z 19 maja 2008 r. nr ...; określił, że decyzje te nie podlegają wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 19 maja 2008 r. organ pierwszej instancji określił skarżącemu wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług za grudzień 2005 r. Organ ten zakwestionował bowiem między innymi odliczenie przez podatnika podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej przez Wójta Gminy M., dokumentującej wpłatę wadium, które nie zostało zwrócone skarżącemu po wycofaniu się z wygranego przetargu na wykonanie kanalizacji wsi. Podatnik nie zawarł umowy, nie wykonał robót i nie osiągnął przychodu z tego tytułu. Zdaniem tego organu stosownie do art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) podatnik może odliczyć podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wpłata wadium nie miała zaś żadnego związku z czynnościami opodatkowanymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00