Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 marca 2010 r., sygn. II FSK 1957/08

Jeżeli w postępowaniu podatkowym lub sądowym strona kwestionuje prawidłowość wszczęcia postępowania egzekucyjnego, to zarzut ten nie może doprowadzić do przyjęcia, że zastosowany środek egzekucyjny nie przerwał biegu przedawnienia. Prawidłowość przeprowadzonych czynności egzekucyjnych można bowiem kwestionować tylko w trybie do tego przewidzianym w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie: NSA Bogdan Lubiński, WSA del. Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. N. i K. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 1515/06 w sprawie ze skargi H. N. i K. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H. N. i K. N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 7200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi (przedstawione przez Sąd pierwszej instancji).

1.1. W toku postępowania organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził nieprawidłowości w zakresie działalności prowadzonej przez K.N. (dalej Skarżącego), w zakresie rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. Sporne okazały się kwoty wydatkowane na zakup usług budowlanych od czterech kontrahentów: M.D, W.J., W.C. i T.K. Z poczynionych ustaleń wynikało, że usług tych w rzeczywistości nie wykonano. Skarżący nie posiadał bowiem kosztorysów, odbiorów robót końcowych i umów na wykonanie usług. Ujawniono również brak bankowych dowodów zapłaty za ww. usługi. Fakt niewykonania usług potwierdziły wyjaśnienia kontrahentów i ich pracowników, jak również analiza posiadanego przez podwykonawców, potencjału technicznego i osobowego. Wobec stwierdzonych braków Naczelnik Urzędu Skarbowego, określił H. i K. N. (dalej Skarżącym), wysokość zobowiązania w podatku dochodowym za 1998 r. w kwocie 590.479,40 zł oraz odsetki od nieuiszczonych w terminie zaliczek na ten podatek.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00