Wyrok NSA z dnia 17 marca 2010 r., sygn. II FSK 2207/09
Zwolnienie może mieć miejsce gdy spełnione zostaną przesłanki przewidziane w art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. przy zachowaniu określonych w zezwoleniu ustawowych warunków z art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o SSE. Podstawą korzystania z tak przewidzianej ulgi, jest osiągnięcie odpowiedniego pułapu zatrudnienia i wydatków inwestycyjnych. W przeciwnym przypadku, ze zwolnienia od podatku dochodowego korzystaliby zarówno podatnicy, którzy warunki spełnili, jak i podmioty, które nie spełniły warunków określonych w zezwoleniu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA (del.) Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. S.A. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 21 lipca 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 305/09 w sprawie ze skargi M. S. S.A. w S. na interpretację Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S. S.A. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 lipca 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 305/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę "M." S.A. w Ś. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób pranych.
W stanie faktycznym sprawy, przyjętym za podstawę rozstrzygnięcia przez Sąd I instancji - "M." S.A. z siedzibą w Ś. (zwana dalej "M.", Spółką lub Skarżącą), wnioskiem z dnia 16 października 2008 r. zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm., zwanej dalej OP) indywidualnej interpretacji dotyczącej zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - dalej zwanej: u.p.d.o.p.). We wniosku Spółka wyjaśniła, że prowadzi duży zakład produkcyjny i w związku z realizacją nowej inwestycji uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze [...] Specjalnej Strefy Ekonomicznej (zwanej dalej: [...]SSE, [...] SSE lub Strefą). Zezwolenie z dnia 20 grudnia 2007 r. na prowadzenie działalności w Strefie, określa przedmiot działalności objętej zwolnieniem i warunki korzystania z pomocy publicznej (w tym zatrudnienie przez określony czas określonej liczby pracowników i dokonanie na terenie Strefy inwestycji o wartości przewyższającej określoną kwotę). Działalność Spółki w [...]SSE odbywa się na zasadzie "brownfield", to jest objęcia istniejącego zakładu obszarem Strefy. Nie ma też sporu, co do tego, że dniem uzyskania zezwolenia jest dzień 31 grudnia 2007 r. tj. ostatni dzień miesiąca w którym zezwolenie zostało wydane. W takim stanie faktycznym Spółka zadała pytanie: