Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2009 r., sygn. II OSK 122/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Borkowska (spr.) Sędzia del. WSA Jerzy Siegień Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 16 października 2008 r., sygn. akt II SA/Ke 392/08 w sprawie ze skargi H. W. na uchwałę Rady Gminy Solec - Zdrój z dnia 27 marca 2008 r., nr XVI/76/08 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Solec - Zdrój oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 października 2008 r., sygn. akt II SA/Ke 392/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę H. W. na uchwałę Rady Gminy Solec-Zdrój z dnia 27 marca 2008 r. nr XVI/76/08 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Solec-Zdrój.
Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych sprawy.
Uchwałą Rady Gminy Solec-Zdrój z dnia 27 marca 2008 r. przyjęty został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego sołectwa Solec-Zdrój, na terenie gminy Solec-Zdrój. W planie tym wyznaczono między innymi tereny oznaczone symbolami [...], które zostały przeznaczone pod usługi zdrowia związane z uzdrowiskiem z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowo-pensjonatowej. Funkcja ta została przewidziana na terenach znajdujących się w strefie "A" na działkach o minimalnej powierzchni 0,20 ha, a na terenach znajdujących się w strefie "B" na działkach o minimalnej powierzchni 0,15 ha. W odniesieniu do działek znajdujących się w strefie "B" przyjęto, że co najmniej 200 m2 powierzchni działki sanatoryjnej lub pensjonatowej będzie przypadało na jednego kuracjusza i 100 m2 działki na jednego wypoczywającego. Na obszarach tych wyznaczono również ciągi pieszo-jezdne, oznaczone symbolem KP, o szerokości 6 m. Ponadto w § 4 pkt 5 uchwały zdefiniowano dopuszczalne przeznaczenie terenu jako rodzaj funkcji innej niż podstawowa, która uzupełnia bądź wzbogaca przeznaczenie podstawowe. W § 6 uchwały określono tereny zieleni urządzonej (ZP) jako zieleń parkową, skwery, zieleń izolacyjną, przejścia piesze w zieleni oraz pasy zieleni ekologicznej.