Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2009 r., sygn. I OSK 478/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędziowie NSA Izabella Kulig-Maciszewska del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 1390/07 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby funkcjonariusza Policji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 6 grudnia 2007 r., sygn. akt II SA/Wa 1390/07 oddalił skargę A. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] maja 2007 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji. W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że materialnoprawną podstawę zaskarżonej decyzji stanowił art. 41 ust. 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.), zgodnie z którym policjanta zwalnia się ze służby w terminie do 3 miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia przez niego wystąpienia ze służby. Z wykładni tego przepisu jednoznacznie wynika, że organ jest zobligowany zwolnić funkcjonariusza ze służby, jeżeli zgłosi on żądanie w tym przedmiocie. Wyznaczony trzymiesięczny termin do załatwienia żądania rozpoczyna swój bieg od dnia doręczenia żądania zwolnienia ze służby.

W sprawie bezsporne jest, że skarżący wniósł o zwolnienie go ze służby [...] lutego 2007 r., a następnie [...] kwietnia 2007 r. wystąpił o przesunięcie terminu zwolnienia na dzień [...] kwietnia 2007 r. Oznacza to w praktyce, że funkcjonariusz dwukrotnie złożył oświadczenie woli w przedmiocie zwolnienia go ze służby, tj. [...] lutego i [...] kwietnia 2007 r. Natomiast odwołanie oświadczenia woli przez skarżącego miało miejsce już po wydaniu przez organ I instancji decyzji (rozkazu) o zwolnieniu. Zdaniem Sądu cofnięcie oświadczenia woli nie dotyczyło zwolnienia ze służby, lecz jedynie terminu zwolnienia. Skarżący konsekwentnie domagał się zwolnienia z dniem [...] sierpnia 2007 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00