Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 wrzenia 2010 r., sygn. I OSK 46/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Ewa Dzbeńska sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 29 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 21 października 2009 r. sygn. akt II SA/Sz 985/09 w sprawie ze skargi W. F. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 21 października 2009 r. sygn. akt II SA/Sz 985/09, oddalił skargę W. F. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z dnia [...] 2009 r. nr [...]w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Komendant Powiatowy Policji w Myśliborzu rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] maja 2009 r. zwolnił W. F. ze służby w Policji z dniem [...] maja 2009 r. i na podstawie art. 108 § 1 K.p.a. nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu organ przypomniał, że rozkazem personalnym z dnia [...] sierpnia 2006 r. zwolnił W. F. ze służby w Policji z dniem [...] sierpnia 2006 r. W wyniku ponownego rozpoznania sprawy, na skutek wniesionego odwołania, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie rozkazem personalnym z dnia [...] września 2006 r. nr [...]utrzymał w mocy zaskarżony rozkaz personalny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpatrzeniu skargi wniesionej przez W. F., wyrokiem z dnia [...] listopada 2008 r. sygn. akt II SA/Sz 610/08 uchylił obydwa wymienione wyżej rozkazy personalne.

W związku z powyższym Komendant Powiatowy Policji w Myśliborzu rozkazem personalnym z dnia [...] marca 2009 r. przyznał W. F. uposażenie w 8 grupie zaszeregowania, dodatek funkcyjny II kategorii i jednocześnie przeniósł do swojej dyspozycji na podstawie art. 42 ust. 1, 2 i 4 ustawy o Policji. Argumentując zasadność podjęcia decyzji o zwolnieniu W. F. ze służby w Policji z dniem [...] maja 2009 r. wskazano, że w myśl art. 42 ust. 3 powołanej ustawy o Policji, jeżeli po przywróceniu do służby okaże się, że mimo zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia służby policjant nie może zostać do niej dopuszczony, gdyż po zwolnieniu zaistniały okoliczności powodujące niemożność jej pełnienia, stosunek służbowy ulega rozwiązaniu na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 tej ustawy, chyba że zaistnieje inna podstawa zwolnienia. Art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, że policjanta zwalnia się ze służby w przypadkach orzeczenia trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską. Wojewódzka Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie orzeczeniem z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...], utrzymanym w mocy przez Okręgową Komisję Lekarską w Poznaniu uznała, że W. F. jest całkowicie niezdolny do służby w Policji. Jednocześnie Komisja zaliczyła policjanta do II grupy inwalidów, stwierdziła, że inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą i jest czasowe. Termin badania kontrolnego wyznaczono na sierpień 2010 r. Ponadto, Komendant wyjaśnił, że rygor natychmiastowej wykonalności decyzji został nadany z uwagi na interes społeczny polegający na konieczności zapewnienia właściwej realizacji bieżących zadań Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00