Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2009 r., sygn. II OSK 757/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska /spr./ Sędziowie sędzia NSA Wiesław Kisiel sędzia del. WSA Marta Laskowska - Pietrzak Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. akt III SA/Kr 965/07 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] października 2007 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 stycznia 2008 r. sygn. akt III SA/Kr 965/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpatrzeniu sprawy ze skargi J. R. uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, jednocześnie zasądzając od Wojewody Małopolskiego na rzecz skarżącego kwotę 357,00 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym. Wojewoda Małopolski decyzją z dnia [...] października 2007 r. nr [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 15 ust. 2, art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] sierpnia 2007 stycznia 2007 r. nr [...], orzekającą o wymeldowaniu skarżącego z lokalu pod adresem Osiedle [...] w K..

Postępowanie przed organem I instancji wszczęte zostało na wniosek A. R., która podała, że mąż - J. R. wyprowadził się z tego mieszkania definitywnie w 1991 r. W toku postępowania wnioskodawczyni wyjaśniła, że jej mąż wyjechał dobrowolnie, aby opiekować się ciotką, która zapisała mu dom i działkę, od tej pory był w mieszkaniu zaledwie parę razy przy okazji załatwiania spraw urzędowych w Krakowie i przebywał w nim 2-3 dni lub kilka godzin. Z relacji wnioskodawczyni wynikało, że J. R. był w mieszkaniu w 2003 r. w związku z potrzebą załatwienia formalności związanych ze zmianą statusu mieszkania z zakładowego na kwaterunkowe. Następnie pojawił się dopiero 2 lipca 2007 r. i zażądał wydania kluczy. W wyniku interwencji Policji wyszedł z mieszkania pod nr [...] os. [...] w K.. Więcej do niego nie przychodził. Wynajął mieszkanie na terenie Nowej Huty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00