Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. II OSK 609/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędzia NSA Jolanta Sikorska ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 grudnia 2007 r. sygn. akt II SA/Lu 854/06 w sprawie ze skargi L. J. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 14 grudnia 2007 r. sygn. akt II SA/Lu 854/06 w sprawie ze skargi L. J. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddalił skargę oraz przyznał ustanowionemu dla skarżącego adwokatowi z urzędu kwotę 292,80 zł tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
W uzasadnieniu wyroku wskazano, że w/w decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r. Lubelski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie, po rozpoznaniu odwołania L. J., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Świdniku z dnia [...] czerwca 2006 r. znak: [...] nakazującą E. i L. J. rozbiórkę samowolnie wybudowanego garażu metalowego o wymiarach w rzucie 12m x 6m na działce nr [...] położonej w miejscowości W. gmina P.. W motywach decyzji organ wskazał, że wymieniony budynek został wybudowany samowolnie w 2002 roku. Organ pierwszej instancji postanowieniem z dnia 29 listopada 2005 r. wstrzymał prowadzenie robót budowlanych, zobowiązując inwestorów do przedłożenia wskazanych dokumentów. Inwestorzy nie wykonali nałożonego obowiązku w zakreślonym terminie w związku z czym w dniu 7 lutego 2006 r. organ wydał decyzję nakazującą rozbiórkę przedmiotowego budynku. W wyniku odwołania organ drugiej instancji uchylił decyzję organu pierwszej instancji ze względu na uchybienia w zakresie postępowania dowodowego i sprawa była ponownie przedmiotem rozpoznania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Świdniku. Organ pierwszej instancji stwierdził, że usytuowanie garażu w odległości 1,4 m od granicy działki narusza § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w związku z czym w/w decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. ponownie nakazał inwestorom rozbiórkę tego budynku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right