Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. I OSK 223/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Irena Kamińska Sędziowie NSA Janina Antosiewicz (spr.) Jolanta Sikorska Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 listopada 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 1311/07 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 28 listopada 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 1311/07, oddalił skargę M. W. na decyzję Komendanta Głównego Policji w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył ustalenia organów, treść wydanych decyzji oraz ocenę ich legalności stwierdzając m.in., co następuje.

Wielkopolski Komendant Policji w Poznaniu, po rozpatrzeniu wniosku funkcjonariusza Policji M. W. z 30 stycznia 2007 r., decyzją z [...] lutego 2007 r. odmówił funkcjonariuszowi przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu. Organ powołał się na fakt, iż M. W. pełnił służbę w Policji od 31 grudnia 1992 r. W 1997 r. zawarł związek małżeński, a jego żona R. W. jest właścicielką spółdzielczego lokalu mieszkalnego na podstawie przydziału z dnia 12 grudnia 1991 r. przy ul. T. [...] w P. Według oświadczenia funkcjonariusza zajmowany lokal mieszkalny posiada powierzchnię mniejszą od przysługującej mu zgodnie z normami zaludnienia.

Jako podstawę odmowy organ wskazał § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego (Dz. U. Nr 100, poz. 919 ze zm.), w myśl którego równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje policjantowi w służbie stałej, jeśli on sam lub członkowie jego rodziny, o których mowa w art. 89 ustawy o Policji, posiadają m.in. lokal mieszkalny przydzielony na podstawie decyzji administracyjnej lub spółdzielczy lokal mieszkalny, w tym lokatorski lub własnościowy. Nie ma przy tym znaczenia powierzchnia lokalu oraz to, czy odpowiada on przysługującym policjantowi normom zaludnienia. Powołał się nadto na art. 92 ustawy o Policji, którego gramatyczna wykładnia prowadzi do wniosku, że równoważnik za brak lokalu może być przyznany, jeśli zachodzi negatywna przesłanka materialnoprawna w postaci dysponowania przez policjanta lub członków jego rodziny lokalem mieszkalnym w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej. P. są miejscowością pobliską wobec Poznania - miejsca pełnienia służby. W ocenie organu ani ustawa o Policji, ani powołane rozporządzenie nie wiążą uprawnień do równoważnika pieniężnego z powierzchnią lokalu, którym dysponuje policjant. Jedynie art. 88 i 94 ustawy o Policji w związku z rozporządzeniem MSWiA z dnia 17 października 2001 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów odwołują się do przysługujących policjantowi norm zaludnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00