Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. II OSK 1610/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędzia WSA del. Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant: Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. i M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 maja 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 407/09 w sprawie ze skargi M. K. i M. K. na uchwałę Rady Gminy w Klembowie z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. w zaskarżonym wyroku wyrazy "na decyzję Rady Gminy w Klembowie" zastępuje wyrazami "na uchwałę Rady Gminy w Klembowie", 2. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
II OSK 1610/09 U z a s a d n i e n i e
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi M. K. i M. K. na decyzję Rady Gminy w K. z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku podano, iż skarżący zarzucili podjęcie przedmiotowej uchwały z naruszeniem art. 1, art. 3 § 2 pkt 5, art. 52 § 2, art. 134 § 1 i art. 147 § 1 ppsa, art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, art. 7, art. 21 i art. 63 pkt 3, art. 32 pkt 1 Konstytucji RP, art. 17 pkt 5 w zw. z art. 36 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym /brak prognozy skutków finansowych uchwalenia planu/ oraz art. 7 i 8 kpa. Skarżący podnieśli, że są właścicielami nieruchomości nr [...] o szerokości 20 metrów i długości 500 metrów położonej przy drodze wojewódzkiej nr [...] w obrębie ulic W. i T. w W., gmina K.. Składali uwagi do projektu planu dotyczące zajęcia 4 metrów z ich nieruchomości na całej jej długości na poszerzenie ulicy T. jako "drogi gminnej" o symbolu 8 CPJ, których nie uwzględniono, naruszając ich interes prawny jako właścicieli nieruchomości wobec zajęcia 1/5 nieruchomości i spowodowania, że nie będzie mogła być użytkowana /pozostanie wąski, nieużyteczny pas o szerokości 16 m i długości 500 m/. W planie działka jest przewidziana pod zabudowę, która nie będzie mogła być realizowana. Skarżący planowali wytyczenie wspólnej drogi z rodzeństwem na nieruchomości położonej po drugiej stronie ich działki, co uwzględniono przy budowie chodnika z W. i budowie zjazdu z drogi wojewódzkiej. Ponadto przy drodze wojewódzkiej istnieją inne ulice o podobnej szerokości jak aktualnie ulica T., które jednak nie zostały przewidziane do poszerzenia, co narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. W procesie przygotowania projektu planu zagospodarowania przestrzennego nie została ponadto sporządzona prognoza skutków finansowych uchwalenia tego planu.