Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 października 2009 r., sygn. II OSK 1667/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Kisiel (spr.) Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia NSA Zdzisław Kostka Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 21 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 czerwca 2008 r. sygn. akt II SA/Gd 136/08 w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 25 czerwca 2008 r. II SA/Gd 136/08, oddalił skargę B. M. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie sprawy:

a) Wójt Gminy Puck decyzją z dnia [...] stycznia 2002, nr [...], po rozpatrzeniu wniosku B. M. z dnia [...] października 2001 r., na podstawie art.39, 40, 41 ust.1 oraz art.42 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz.U. z 1999, nr 15, poz.139 ze zm., dalej - "u.zag.przest.") oraz zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Puck, zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Puck z dnia 29 czerwca 1993 r., nr XVIII/14/93 (Dz.Urz.Woj.Gd. nr 19, poz.110) odmówił ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki nr [...] położonej w B..

Proponowany sposób zagospodarowania terenu (budowa siedliska rolnego składającego się z budynku gospodarczego, magazynowego, stodoły i budynku mieszkalnego) byłby sprzeczny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ działka przewidywana jest w planie pod uprawy rolne.

b) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku decyzją z dnia [...] maja 2003 r., nr [...], po rozpoznaniu odwołania B. M., uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę organowi I.instancji do ponownego rozpatrzenia. Zamierzenie budowy obiektów budowlanych służących produkcji rolniczej na terenie, którego przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostało ustalone jako "grunty rolne", nie jest sprzeczne z tym planem w rozumieniu art.43 w związku z art.10 ust 1 pkt 8 u.zag.przest., jeżeli plan nie wprowadza zakazu takiej zabudowy. Z wypisu z miejscowego planu nie wynika zaś, jakie jest przeznaczenie terenu w planie. Przeznaczenie rolne wynika jedynie z wyrysu planu. Organ pierwszej instancji rozpoznając ponownie sprawę winien zatem zbadać, jakie jest przeznaczenie terenu w planie oraz ustalić, czy na przedmiotowym terenie istnieje zakaz budowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00