Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. II GSK 720/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędziowie Kazimierz Brzeziński NSA Maria Lorych-Olszanowska Protokolant Agnieszka Warso po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 marca 2008 r. sygn. akt VII SA/Wa 7/08 w sprawie ze skargi C. L. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wyrażenia zgody na leczenie poza granicami kraju uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.

Uzasadnienie

I

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., po rozpoznaniu skargi C. L. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] października 2007 r. w przedmiocie umorzenia postępowania o wyrażenie zgody na przeprowadzenie leczenia zagranicznego - uchylił zaskarżoną decyzję, oraz stwierdził, że decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r. nie wyraził zgody na wykonanie poza granicami kraju operacji usunięcia torbieli pajęczynówki prawej okolicy skroniowej u C. L.. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy złożyli B. i G. L. - rodzice małoletniego - wskazując, że lekarze w wielu krajowych ośrodkach neurologicznych i neurochirurgicznych (Łódź, Warszawa, Poznań, Lublin, Katowice) nie zaproponowali skutecznego leczenia ich dziecka w Polsce, co potwierdziła opinia Konsultanta Krajowego. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia decyzją z dnia [...] października 2007 r - uchylił uprzednią, własną decyzję i umorzył postępowanie. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że przedmiotem postępowania było wyrażenie zgody na przeprowadzenie planowego leczenia poza granicami kraju. Z materiałów zgromadzonych w sprawie, wynikało, że operacja, której dotyczył wniosek już się odbyła. Organ uznał, że nie istnieje już stan faktyczny przewidziany przez ustawodawcę w normie prawa materialnego, zobowiązujący Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do wydania decyzji w przedmiocie skierowania na leczenie za granicę. Podniósł przy tym, że już w dniu [...] sierpnia 2007 r., czyli chwili wydawania decyzji odmawiającej zgody na przeprowadzenie leczenia postępowanie było bezprzedmiotowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00