Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 389/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del Sylwester Golec, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Po 176/07 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 listopada 2006 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, lipiec i sierpień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 180 ( słownie: sto osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 28 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Po 176/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 30 listopada 2006 r. Nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, lipiec i sierpień 2004 r.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 30 sierpnia 2006 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił skarżącemu prowadzącemu działalność w ramach przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "H." w K. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące maj, lipiec i sierpień 2004 r. W wyniku kontroli skarbowej stwierdzono bowiem nieprawidłowości w zakresie podatku naliczonego - podatnik odliczył podatek naliczony wynikający z faktur wskazujących na zakup oleju napędowego od Przedsiębiorstwa Wielobranżowego I.-E. "M." M. Z. w L. Faktury te nie dokumentowały jednak faktycznej sprzedaży oleju napędowego. Z włączonych do akt sprawy wyciągów z protokołów przesłuchań M. Z. i jego konkubiny M. B. przeprowadzonych przez prokuratora oraz pracowników Policji wynikało, że M. Z. wystawiał za wynagrodzeniem faktury VAT "na zamówienie" grupy osób, które dysponowały paliwem pochodzącym z niewiadomych źródeł. M. B. potwierdziła fakt wystawiania "pustych" faktur. Skoro zatem skarżący nie dokonał zakupu paliwa od przedsiębiorstwa "M.", to nie nabył prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, bowiem w świetle § 14 ust. 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) faktury wystawione przez przedsiębiorstwo M. Z. nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00