Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2009 r., sygn. I FSK 1617/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Mirella Łent, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 623/06 w sprawie ze skargi G. sp. z o.o. z/s w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 28 grudnia 2005 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach do ponownego rozpoznania; 2) zasądza od G. sp. z o.o. z/s w Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę ... złotych tytułem zwrotów kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 16 kwietnia 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 623/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi "Z." Sp. z o. o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 28 grudnia 2005 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną decyzję, zasądził koszty postępowania oraz stwierdził, że decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że dwunastoma decyzjami z 29 sierpnia 2005 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. określił spółce w podatku od towarów i usług nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy lub zobowiązanie podatkowe za poszczególne miesiące 2003 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. W wyniku kontroli przeprowadzonej w spółce organ pierwszej instancji zakwestionował bowiem opodatkowanie przez spółkę sprzedaży wzierników ginekologicznych jednorazowego użytku wykonanych z polistyrenu stawką w wysokości 0%, zamiast 22%. Ustalono bowiem, iż towar ten spółka błędnie zakwalifikowała według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupie PKWiU 33.10.15-79.99 "Narzędzia i przyrządy medyczne pozostałe", gdyż według pisma Głównego Urzędu Statystycznego nr ... z 6 kwietnia 2004 r. w Systematycznym Wykazie Wyrobów wziernik do badań ginekologicznych z polistyrenu mieścił się w grupowaniu SWW 0972-61 "Narzędzia do położnictwa i ginekologii".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00