Wyrok NSA z dnia 14 maja 2008 r., sygn. I GSK 605/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 28 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 840/05 w sprawie ze skargi W. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. Oddala skargę kasacyjną; 2. Zasądza od W. Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 28 listopada 2006 r., sygn. akt III SA/Gl 840/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę W. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] maja 2005 r., utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] stycznia 2005 r. w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru oraz podatku od towarów i usług.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym.
Na podstawie dokumentu SAD z dnia [...] lutego 2002 r. nr [...] W. sp. z o.o. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leki o nazwach E., E. E., P., załączając do zgłoszenia celnego faktury wystawione przez eksportera W. W. E. GmbH z A..
Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] stycznia 2005 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i orzekając w tym zakresie określił tę wartość w obniżonej wysokości. Na podstawie zmienionej wartości celnej organ określił również zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług.
Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z dnia [...] maja 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej w siedzibie Spółki ujawniono umowy dystrybucyjne z dnia [...] września 2000 r. i [...] października 2001 r. wraz z aneksami, zawarte pomiędzy W. W. sp. z o.o. (obecnie W. sp. z o.o.) w W. a W. W. E. GmbH z A., oraz noty kredytowe obniżające wartość importowanych leków. W umowie z dnia [...] października 2001 r. eksporter przewidział możliwość przyznania dodatku motywacyjnego w odpowiedniej wysokości uzależnionej od wielkości sprzedaży rynkowej produktów w IV kwartale 2001 r. Co kwartał sporządzano aneksy do tej umowy modyfikujące przedziały procentowe dotyczące wysokości tego dodatku. W przedmiotowej sprawie taki aneks sporządzono w dniu [...] stycznia 2002 r. Przewidywał on przyznanie dodatku motywacyjnego za I kwartał 2002 r. w wysokości od 40% do 79% i od 50% do 89% za sprzedaż produktów w wyszczególnionych w aneksie przedziałach kwotowych.