Wyrok NSA z dnia 13 października 2009 r., sygn. I FSK 492/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego A. S. A. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 października 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 862/07 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego A. S. A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 22 marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 października 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 862/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "A." S.A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 22 marca 2007 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za styczeń 2002 r.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji ustalił, że w toku kontroli podatkowej zakwestionowano wysokość podatku akcyzowego ujętego przez spółkę w deklaracji AKC-2A. Zdaniem organu spółka, jako producent wyrobów akcyzowych sprzedawanych innym odbiorcom, na podstawie § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 119, poz. 1259 ze zm., zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie podatku akcyzowego"), była zobowiązana do stosowania stawek podatku akcyzowego określonych w zał. nr 2 do tego rozporządzenia. Zgodnie z § 8 ust. 1 i 2 tego aktu, stawki podatku akcyzowego dla spirytusu niższe od stawki najwyższej i zwolnienia od podatku akcyzowego wymienione w zał. nr 2 mogą być stosowane przy sprzedaży nabywcom objętym, zgodnie z odrębnymi przepisami, szczególnym nadzorem podatkowym, w przypadku przedstawienia przez nabywcę tego spirytusu zamówienia potwierdzonego przez właściwy dla nabywcy urząd kontroli skarbowej. Spółka nie posiadała zamówień potwierdzonych w ten sposób, a zatem nie mogła stosować stawki podatku akcyzowego niższej od stawki najwyższej dla danego rodzaju spirytusu.