Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2008 r., sygn. II OSK 37/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie Sędzia NSA Stanisław Nowakowski Sędzia NSA Bożena Walentynowicz (spr.) Protokolant Andżelika Borek po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "[...]" Sp. z o. o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 4 września 2007 r. sygn. akt II SA/Go 513/07 w sprawie ze skargi "[...]" Sp. z o. o. w K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w G. W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z dnia 4 września 2007 r., sygn. akt II SA/Go 513/07, oddalił skargę "[...]" Sp. z o.o. w K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w G. W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu stanowiska Sąd ten przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G. W. decyzją z dnia [...] stwierdził u T. R. chorobę zawodową - przewlekłą chorobę [...], wywołaną sposobem wykonywania pracy (przewlekłe zapalenie [...]), wymienioną w poz. [...] wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. z 2002 r. Nr 132, poz. 1115). W uzasadnieniu organ wskazał, że T. R. aktualnie zatrudniona jest w hipermarkecie "[...]" w G. W. przy ul. [...] na stanowisku kasjer-sprzedawca, zaś jej praca polegała m.in. na ciągnięciu wózka załadowanego towarem, rozładowywaniu i układaniu towarów na półkach, a zatem mogła być ona przyczyną wystąpienia choroby zawodowej pod postacią zapalenia [...]. Swoje rozstrzygnięcie organ oparł na orzeczeniu Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w G. W. z dnia [...], który rozpoznał u T. R. przedmiotową chorobę zawodową. Jednostka orzecznicza ustaliła ścisły związek rozpoznanego schorzenia z przeciążeniem kończyn górnych w czasie pracy. Instytut Medycyny Pracy w Ł., przeprowadzający konsultację T. R. na wniosek jednostki orzeczniczej I stopnia, opinią z dnia [...] uznał za słuszne stanowisko Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w G. W. o rozpoznaniu choroby zawodowej. Jednostka orzecznicza potrzymała rozpoznanie zapalenia [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00