Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2008 r., sygn. II OSK 427/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie sędzia NSA Jerzy Solarski sędzia NSA Bożena Walentynowicz /spr./ Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej H. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. akt II SA/Kr 1951/03 w sprawie ze skargi H. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. akt II SA/Kr 1951/03, w sprawie ze skargi H. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], Nr [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oddalił skargę oraz rozstrzygnął o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej.

W uzasadnieniu stanowiska Sąd ten przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z [...], po rozpatrzeniu odwołania H. S. od decyzji Wójta Gminy M. z dnia [...], nr [...], ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie jednorodzinnego budynku mieszkalnego z przyłączami na działce nr [...] w B., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymało w mocy zaskarżona decyzję. Zdaniem organu odwoławczego przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) przesądzają, że ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Organ odwoławczy wskazał, że organ I instancji ustalił, iż działka nr [...] w B. położona jest na obszarze przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinną i zagrodową, a zatem wnioskowana funkcja zabudowy jest zgodna z ustaleniami planu miejscowego i brak było podstaw do odmowy wydania przedmiotowej decyzji. Organ zaznaczył, że celem decyzji, która zapadła jest przesądzenie o zgodności zamierzenia, a ponadto, iż zawiera wszystkie wymagane prawem elementy. Zdaniem organu nie ma wymogu by mapa sytuacyjno-wysokościowa, stanowiąca załącznik do wniosku, była aktualna, a zatem aktualizacja taka nie była konieczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00