Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2008 r., sygn. I OSK 710/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Aleksandra Łaskarzewska Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lutego 2007 sygn. akt II SA/Wa 2192/06 w sprawie ze skargi R. S. na orzeczenie dyscyplinarne Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie orzeczenia dyscyplinarnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I OSK 710/07

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 lutego 2007 r. oddalił skargę R. S. na orzeczenie dyscyplinarne Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] w przedmiocie orzeczenia dyscyplinarnego.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy.

W ramach wszczętego postępowania dyscyplinarnego Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej w dniu [...] wydał w stosunku do R. S. orzeczenie dyscyplinarne, którym uznał go winnym zarzucanego mu czynu, ale odstąpił od wymierzenia kary.

R. S. został obwiniony o to, że w dniu [...] stycznia 2006 r. w G. świadomie wprowadził w błąd swojego przełożonego w ten sposób, że wypełniając drugą stronę skierowania na wyjazd służbowy do S. P. w dniach od [...] do [...] stycznia 2006 r. podał, że podróż ze S. P. do G. odbył pociągiem pośpiesznym pierwszej klasy podczas gdy faktycznie podróż tę odbył samochodem służbowym. Oświadczenie tego rodzaju spowodowało szkodę w postaci konieczności wypłaty należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych w nienależnej zawyżonej wysokości tj. o czyn określony w art. 135 ust. 2 pkt 5 ustawy o Straży Granicznej. W uzasadnieniu orzeczenia dyscyplinarnego wskazano, iż R. S. podróż służbową ze S. P. do G. na trasie do G. odbył pojazdem służbowym, a nie jak potwierdził na druku delegacji pociągiem pospiesznym pierwszej klasy. Okoliczności ujawnienia zdarzenia, jak też fakt, iż w kierowanych do Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej pismach obwiniony domagał się zwrotu kosztów za podróż w pierwszej klasie, w świetle tego, że tym pociągiem w ogóle nie jechał pociągnęły za sobą uznanie zachowania obwinionego za szczególnie naganne. Zachowanie takie, w ocenie organu, stanowiło istotną okoliczność obciążającą i świadczyło o niskich pobudkach działania obwinionego. Odstąpienie od wymierzenia funkcjonariuszowi kary nastąpiło z uwagi na niewielką wartość spowodowanej szkody, jak również faktu, iż uzyskuje on dobre wyniki w służbie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00