Wyrok NSA z dnia 17 października 2008 r., sygn. I OSK 483/08
Oceny legalności uchwały rady gminy o przystąpieniu gminy do lokalnej organizacji turystycznej należy dokonywać w oparciu o przepisy art. 4 ust. 1 i 2 w zw. z art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o Polskiej Organizacji Turystycznej ( Dz.U. nr 62, poz. 689 z późn.zm.)
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska Sędziowie sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) sędzia del. WSA Maria Werpachowska Protokolant Anna Harwas po rozpoznaniu w dniu 17 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 27 listopada 2007 r. sygn. akt II SA/Rz 536/07 w sprawie ze skargi Rady Gminy C. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przystąpienia gminy do lokalnej organizacji 1.uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżone rozstrzygniecie nadzorcze Wojewody P. z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od Wojewody P. na rzecz Gminy C. 360 ( trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego za obie instancje.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 27 listopada 2007 r. sygn. akt II SA/Rz 536/07 oddalił skargę Gminy C. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody P. z dnia [...] nr [...], stwierdzające nieważność uchwały o przystąpieniu gminy do lokalnej organizacji.
W uzasadnieniu Sąd przytoczył następujące ustalenia i ocenę legalności kontrolowanego aktu.
Wojewoda P., po przeprowadzeniu postępowania, rozstrzygnięciem nadzorczym z [...] stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy C. nr [...] z dnia [...] w sprawie zadeklarowania przystąpienia do Lokalnej Organizacji Turystycznej "[...]" z siedzibą w K. z powodu sprzeczności z art. 84 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591).
W uzasadnieniu Wojewoda stwierdził, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Wykonywanie przez gminę zadań publicznych, o jakich mowa w art. 163 i 166 Konstytucji RP, sprecyzowanych w ustawie o samorządzie gminnym, powinno być realizowane w granicach prawa.