Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2008 r., sygn. II OSK 1710/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski (spr.) NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie del. WSA Małgorzata Włodarska Protokolant Anna Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. G. i Z. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 lipca 2007 r., sygn. akt II SA/Kr 1303/05 w sprawie ze skargi F. H., I. H. i J. J. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] października 2005 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 25 lipca 2007 r., II SA/Kr 1303/05, w sprawie ze skargi F. H., I. H. i J. J. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] października 2005 r. nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Starosta Olkuski decyzją z [...] sierpnia 2005 r. na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zatwierdził projekt budowlany i udzielił H. i Z. G. pozwolenia na budowę budynku garażowo-gospodarczego na działce nr ewid. [...] w O. przy ul. [...]. Wojewoda Małopolski decyzją z dnia [...] października 2005 r. utrzymał w mocy zaskarżoną przez F. H., I. H. i J. J. decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu stwierdził, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z dnia 29 września 2004 r. przeznaczeniem podstawowym na przedmiotowym terenie jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna w formie wolno stojącej, bliźniaczej lub szeregowej. Przeznaczenie dopuszczalne obejmuje małe budynki gospodarcze i usługowe oraz wolno stojące garaże o pow. zabudowy nieprzekraczającej 60 m2, ale w § 5 ustaleń ogólnych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na działkach o szerokości poniżej 17 m dopuszczona została lokalizacja budynków bezpośrednio przy granicy działki - na terenach przeznaczonych do zabudowy. Przepis § 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dopuszcza sytuowanie budynków ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio w granicy przy ścianie bez otworów budynku usytuowanego w tej granicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00