Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 lipca 2007 r., sygn. II SA/Kr 1303/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Niecikowski (spr.) Sędziowie: WSA Krystyna Daniel WSA Piotr Głowacki Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2007 r. sprawy ze skargi F. H., I. H. i J. J. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] 2005 r. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję jak i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana w całości, III. zasądza od Wojewody M. na rzecz skarżącej I. H. kwotę 755 zł (siedemset pięćdziesiąt pięć złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] 2005 r., (znak:[...]), Starosta O. działając na podstawie art. 28, art. 33 ust.1, art. 34 ust.4 i art. 36 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo Budowlane (Dz.U. nr.89 poz.414 z późn.zm.- obecnie tj. Dz.U. z 2006 r. nr.156 poz. 1118 - zwanej dalej Prawem Budowlanym z 1994 r.) zatwierdził projekt budowlany i udzielił H. i Z. G. pozwolenia na budowę budynku garażowo-gospodarczego na działce nr ew. gr. [...] w O. przy ul.[...].
Odwołanie F. H., I. H., oraz J. J. nie zostało uwzględnione i Wojewoda M., decyzją z dnia [...] 2005 r., (znak: [...]) utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję podnosząc w uzasadnieniu co następuje. Zarzuty odwołujących się, że usytuowanie budynku garażowo-gospodarczego bezpośrednio przy granicy Ich działki jako dobudowa do istniejącego budynku mieszkalnego Odwołujących jest niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z dnia [...] 2004 r., a także wymogami § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7.04.2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie są nieuzasadnione. Przeznaczeniem podstawowym na przedmiotowym terenie jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna w formie wolno stojącej, bliźniaczej lub szeregowej. Przeznaczenie dopuszczalne obejmuje wprawdzie (między innymi) małe budynki gospodarcze i usługowe oraz wolno stojące garaże - o pow. zabudowy nie przekraczającej 60,0 m. jednakże w § 5 ustaleń ogólnych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczona została na działkach o szerokości poniżej 17,0 m lokalizacja budynków nawet bezpośrednio przy granicy działki - na terenach przeznaczonych do zabudowy. A więc projektowana zabudowa jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.