Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 maja 2008 r., sygn. II OSK 84/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Bujko del. sędzia WSA Małgorzata Miron (spr.) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Gminy N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 października 2007 r. sygn. akt II SA/Bk 381/07 w sprawie ze skargi J. W. na uchwałę Rady Gminy N. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy N., obejmującego część wsi: D., H., S., I., R. i O. 1. uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej stwierdzenia nieważności § 9 ust. 1, 3, 4, 5, 6 i 7 zaskarżonej uchwały w odniesieniu do części wsi I. i w tym zakresie skargę oddala, 2. w pozostałej części oddala skargę kasacyjną, 3. zasądza od Rady Gminy N. na rzecz J. W. kwotę 72 (słownie: siedemdziesiąt dwa) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 października 2007 r. sygn. akt II SA/Bk 381/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyniku rozpoznania skargi J.W. stwierdził nieważność § 9 uchwały Rady Gminy N. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy N. obejmującego część wsi B., H., S., I., R. i O..

Uzasadniając swoje stanowisko Sąd na wstępie podniósł, iż skarżąca złożyła skargę w terminie, jak również wykazała, iż zaskarżona uchwała w części kwestionowanej przez skarżącą naruszyła jej interes prawny.

Źródłem naruszenia interesu prawnego skarżącej jest uchwalony planem zapis o przeznaczeniu do trwałego użytkowania istniejącego na działce nr [...], sąsiadującej z nieruchomością skarżącej, budynku inwentarskiego A. H. - obory o projektowanej obsadzie [...] DJP oraz istniejących na tej działce i projektowanych urządzeń towarzyszących oborze. W sprawie jest bezsporne, że od dłuższego czasu toczą się różne postępowania administracyjne dotyczące oceny legalności inwestycji objętej kwestionowanym zapisem planu, "legalizującym" istnienie obory. W większości tych postępowań J. W. uczestniczyła bądź uczestniczy jako strona. Po wcześniejszym wyeliminowaniu w trybie nadzwyczajnym z obrotu prawnego decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla spornego budynku inwentarskiego i o pozwoleniu na jego budowę, wznowione zostało postępowanie administracyjne dotyczące udzielenia A. H. pozwolenia na użytkowanie obory i uchylona została we wznowionym postępowaniu decyzja o pozwoleniu na użytkowanie obory. Zdaniem Sądu I instancji kwestionowany zapis planu bezpośrednio wpływa na sytuację prawną skarżącej jako strony postępowań administracyjnych dotyczących spornej inwestycji albowiem zważywszy na związanie treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego organów administracji orzekających o legalności zabudowy, zamyka skarżącej skuteczną obronę interesów w tych innych postępowaniach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00