Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 października 2008 r., sygn. I OSK 598/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędziowie NSA Joanna Runge-Lissowska del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.) Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 21 października 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 stycznia 2008 r. sygn. akt IV SA/Wr 541/07 w sprawie ze skargi Wojewody D. na uchwałę Rady Miejskiej w P. z dnia [...]nr [...] w przedmiocie zmiany uchwały nr [...] Rady Miejskiej w P. z dnia [...] w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek Rady Miejskiej w P. o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Po rozpoznaniu skargi Wojewody D. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 22 stycznia 2008 r. sygn. akt IV SA/Wr 541/07 stwierdził nieważność § 1 pkt 1, pkt 2 uchwały Rady Miejskiej w P.-Z. z dnia [...] nr [...] (zwanej dalej także uchwałą) w sprawie zmiany uchwały nr [...] Rady Miejskiej w P.-Z. z dnia [...] w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy we fragmencie: "i nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu, a w przypadku małżonków żadnemu z nich nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu", oraz pkt 3, pkt 8 uchwały we fragmencie "pozostaje w trudnych warunkach mieszkaniowych określonych w § 8 niniejszej uchwały", a także pkt 9 uchwały (pkt I sentencji). W pkt II Sąd oddalił skargę w pozostałym zakresie. Jednocześnie Sąd stwierdził, że uchwała nie może być wykonana w części określonej w pkt I i zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz Wojewody.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że Wojewoda D., działając w oparciu o art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze. zm.) - oraz art. 50 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - w skrócie p.p.s.a., wniósł o stwierdzenie nieważności § 1 pkt 1, pkt 2 we fragmencie: "trudne warunki zamieszkiwania oraz" i "i nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu, a w przypadku małżonków żadnemu z nich nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu", pkt 3, pkt 8 we fragmencie: "pozostaje w trudnych warunkach mieszkaniowych określonych w § 8 niniejszej uchwały", pkt 9 uchwały Rady Miejskiej w P.-Z. z dnia [...] w sprawie zmiany uchwały nr [...] Rady Miejskiej w P.-Z. z dnia [...] w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Wojewoda podniósł, że w wyniku przeprowadzonego postępowania nadzorczego wskazane postanowienia uchwały zostały podjęte z istotnym naruszeniem art. 21 ust. 3 w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.) - zwanej dalej również ustawą, oraz art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Uchwała dokonała zmiany wcześniej uchwalonych zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00