Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2008 r., sygn. II OSK 27/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie NSA Zofia Flasińska ( spr.) NSA Jan Paweł Tarno Protokolant Anna Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. M. - T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 kwietnia 2007 r. sygn. akt II SA/GL 860/06 w sprawie ze skargi B. H., W. H., A. O., G. M. - T. na uchwałę Rady Gminy O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2007 r., sygn. akt II SA/GL 860/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargi B. H., W. H., A. O. i G. M. - T. na uchwałę Rady Gminy O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy O. dla miejscowości Z. i K. (Dz. Urzęd. Województwa Ś. z [...] lutego 2006 r. Nr [...], poz. [...]).

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie Sąd I instancji wskazał, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wpływa na sytuację prawną właścicieli działek objętych planem, stąd osoby te, stosownie do art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) są legitymowane do zaskarżenia uchwały w przedmiocie planu. Stwierdzenie nieważności uchwały rady gminy w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest uzasadnione przy tym jedynie w sytuacji, gdy ingerencja w prawo właścicieli nie mieści się w granicach dopuszczanych przez prawo - narusza przepisy, w tym zasady konstytucyjne.

Sąd I instancji stwierdził, że kontrolowana uchwała w przedmiocie planu została podjęta po przeprowadzeniu postępowania planistycznego w zgodzie z przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.). Uchwalony plan zawierał wszystkie obligatoryjne elementy i postanowienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00