Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2008 r., sygn. II OSK 1646/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Zofia Flasińska sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 marca 2007 r. sygn. akt III SA/Kr 927/06 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] czerwca 2006 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 15 czerwca 2004 r. sygn. akt II SA/Kr 1602/01, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, uchylił decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] maja 2001 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...] kwietnia 2001 r. nr [...], którą orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia u A. K. choroby zawodowej [...], wywołanej sposobem wykonywania pracy.
Powiatowy Inspektor Sanitarny w G., po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...], nie stwierdził u A. K. choroby zawodowej: [...] [...] (poz. [...] wykazu chorób zawodowych określonych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych Dz. U. Nr 65, poz. 294).
[...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny w K., decyzją z [...] czerwca 2006 r. nr [...], utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał na wyniki uzupełniającego postępowania wyjaśniającego, dotyczącego środowiska pracy A. K. ustalając, że jedynie przez okres 12 miesięcy A. K. pracując jako stolarz wielooperacyjny, wykonywał czynności wymagające częstych ruchów [...]. W uzasadnieniu przytoczono też treść wszystkich wydanych w sprawie orzeczeń lekarskich, w tym również opinii uzupełniających pierwotnie wydane opinie, tj. treść opinii z [...] sierpnia 2004 r. Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., opinii z [...] października 2004 r. [...] Instytutu Medycyny Pracy w K. wraz z dodatkowym uzupełnieniem opinii (pismo z dnia [...] grudnia 2005 r.). Na podstawie ustalonego stanu faktycznego organ stwierdził, że wobec braku potwierdzenia wykonywania przez badanego pracy związanej z długotrwałym uciskiem na pień nerwu lub mikrourazami (zaledwie 12 miesięcy pracy obciążającej w sposób monotypowy [...], nie może być uznany za prace wykonywane długotrwale) oraz brak obiektywnie potwierdzonych objawów choroby, nie ma podstaw do stwierdzenia u A. K. choroby zawodowej z poz. [...] wykazu.