Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 17 września 2008 r., sygn. I GSK 96/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Sędzia NSA Józef Waksmundzki (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 17 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 10 września 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 102/06 w sprawie ze skargi W. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 10 września 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 102/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę W. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2005 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] października 2005 r. w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru oraz podatku od towarów i usług.
Na podstawie dokumentu SAD z dnia [...] listopada 2002 r., nr [...] W. Sp. z o.o. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leki, załączając do zgłoszenia celnego faktury handlowe wystawione przez eksportera - W. W. E. GmbH z A. Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] października 2005 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe, w części dotyczącej wartości celnej towaru i orzekając w tym zakresie określił tę wartość w obniżonej wysokości, a na podstawie zmienionej wartości celnej organ określił również kwotę podatku od towarów i usług. Po rozpoznaniu odwołania, Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z dnia [...] grudnia 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Sąd I instancji przytoczył następnie argumentację przedstawioną przez organy celne w uzasadnieniu powyższych decyzji. Organy te wskazały, iż w wyniku kontroli celnej ujawniono umowy dystrybucyjne z dnia [...] września 2000 r. i [...] października 2001 r. wraz z aneksami, zawarte pomiędzy W. Sp. z o.o. w W. a W. W. E. GmbH z A., oraz noty kredytowe wystawiane na podstawie powyższych umów. Na podstawie tych umów strony postanowiły, że kontrahent zagraniczny może przyznać Spółce dodatek motywacyjny, którego wysokość uzależniona była od wyników sprzedaży gotowych produktów farmaceutycznych (wymienionych w załączniku I do ww. umów) Zdaniem organów, ceny leków wskazane w fakturach dołączonych do zgłoszenia celnego nie były ostateczne, a strona zgłaszająca towar do procedury dopuszczenia do obrotu o tym fakcie wiedziała. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego organy celne uznały, że otrzymany przez Spółkę dodatek motywacyjny spełniał rolę upustu obniżającego cenę importowanego towaru.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right