Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 maja 2008 r., sygn. I FSK 646/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Edmund Łój Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek sędzia NSA del. Grażyna Jarmasz (spr.) Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 1083/06 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 1 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2) zasądza od J. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 19 lutego 2007r., sygn. akt I SA/Wr 1083/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w wyniku rozpatrzenia skargi J. G., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 1 czerwca 2006r. numer [...] oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z 24 marca 2006r., numer [...], wydane w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

2. Jak wynika z treści uzasadnienia zaskarżonego wyroku sprawa wywołana została wnioskiem J. G. z dnia 6 marca 2006r., którym wystąpił on do Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Treść wniosku została przytoczona przez Sąd i instancji, a wynikało z niego, że.

Podatnik z żoną zatrudnieni byli na podstawie umowy o pracę, a jednocześnie prowadzili gospodarstwo rolne przekazane im przez rodziców podatnika. Nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej. W celu zdobycia środków na rozbudowę gospodarstwa postanowili sprzedać część gruntów, wydzielając z nich działki budowlane. Plan zagospodarowania przestrzennego gminy określał te grunty jako przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. W sumie wydzielono geodezyjnie osiem działek gruntu, z czego jedną sprzedano. Zdaniem podatnika sprzedaż gruntów stanowiących część gospodarstwa rolnego przekazanego przez rodziców nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż sprzedaż nie była celem uprzedniego ich nabycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00