Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 3 października 2008 r., sygn. I FSK 1129/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA: Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Jerzy Płusa, Protokolant Karolina Latarska, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej ze skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 444/06 w sprawie ze skargi M. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 18 stycznia 2006 r. nr ... w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2) zasądza od M. A. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę ... złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 28 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 444/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi M. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 18 stycznia 2006 r. nr ... w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z 26 października 2005 r. nr ..., orzekł, że akty te nie podlegają wykonaniu oraz zasądził zwrot kosztów postępowania.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że pismem z 4 maja 2006 r. podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny. Skarżąca i jej mąż są właścicielami 39-hektarowego gospodarstwa rolnego. Grunty z przeznaczeniem na cele rolnicze nabyli w 1982 r. i w latach 1986-1989. Na skutek zmiany planów zagospodarowania przestrzennego Urząd Gminy w K. przekształcił część posiadanej przez skarżącą ziemi ornej na działki budowlane. Siedem działek sprzedano w 2003 r., pozostałe są nadal do sprzedaży. Ani skarżąca, ani jej mąż nigdy nie byli płatnikami podatku VAT. Pytanie podatniczki dotyczyło obowiązku odprowadzenia podatku VAT z tytułu planowanej sprzedaży pozostałych działek. Zdaniem podatniczki sprzedaż ta nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, skoro ziemię tę nabyto około 20 lat temu z zamiarem rolniczego jej użytkowania i w ten sposób wykorzystywano. Pozostała część gruntów, które nie zostały przekształcone, w dalszym ciągu jest użytkowana na cele rolne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00