Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. II FSK 1366/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA del. Grażyna Jarmasz, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "M." sp. z o. o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 listopada 2006 r. sygn. akt I SA/Gl 785/06 w sprawie ze skargi "M." sp. z o. o. w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 1 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2005 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 listopada 2006 r., sygn. akt I SA/Gl 785/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "M." Sp. z o.o. w G. (dalej zwana: spółką", "M.") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 1 marca 2006 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości.

W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy C. z dnia 5 października 2005 r. określającą skarżącej podatek od nieruchomości za 2005 r.

W toku postępowania podatkowego ustalono, że od 1997 r. spółka była użytkownikiem wieczystym gruntu Skarbu Państwa w M. B., oznaczonego w ewidencji gruntów jako "tereny zabudowane inne" o symbolu "Bi". Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. - w ślad za organem pierwszej instancji - uznało, że przedmiotowa nieruchomość powinna zostać opodatkowana według stawki przewidzianej dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą. Organ odwoławczy wyjaśnił, że w świetle regulacji zawartej w art. 1a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym w 2005 r.) decydujące znaczenie dla przyjętej kwalifikacji gruntu ma okoliczność, że znajduje się on w posiadaniu przedsiębiorcy. Odwołując się do ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), organ drugiej instancji stwierdził, że skarżąca spółka była w badanym okresie przedsiębiorcą ze skutkami w sferze podatków lokalnych. W ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B., bez znaczenia pozostawała - podnoszona przez stronę - okoliczność zawieszenia działalności gospodarczej w 1998 r. Przedłożone przez spółkę pismo Zarządu Wolnego Obszaru Celnego w G. o utracie ważności zezwolenia na prowadzenie działalności na danym obszarze nie przesądzało o zakończeniu przez skarżącą działalności gospodarczej w ogóle. Natomiast przedstawione przez "M." dowody, to jest kserokopie pisma spółki do Urzędu Skarbowego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie zawieszenia działalności z dniem 30 listopada 1998 r. uzupełnione zostały kserokopiami potwierdzeń nadania niezidentyfikowanych przesyłek. Ponadto do tej samej kserokopii potwierdzenia nadania przesyłki do urzędu skarbowego zostało dołączone ksero innego pisma z dnia 30 września 1998 r. zawierającego opis firmy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00