Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 lipca 2008 r., sygn. II FSK 718/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, Protokolant Anna Dziewiż - Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Po 1179/06 w sprawie ze skargi A. K.-M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 9 sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od A. K.- M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II FSK 718/07

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 lutego 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie o sygnaturze akt I SA/Po 1179/06, uchylił zaskarżoną przez A.K.-M. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 9 sierpnia 2006 roku w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego P. z dnia 30 maja 2006 roku. Jednocześnie Sąd postanowił, że opisane powyżej rozstrzygnięcia nie podlegają wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.

W dniu 28 kwietnia 2006 roku A.K.-M. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego P. z wnioskiem o interpretację przepisów dotyczących opodatkowania świadczeń, to jest wynagrodzeń i zwrotu kosztów podróży otrzymywanych przez pozaetatowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych. Zdaniem pytającej powyższe należności wolne są od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 w związku z art. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej ustawa). Organy podatkowe stanęły zaś na stanowisku, że wynagrodzenia pozaetatowych członków samorządowego kolegium odwoławczego za udział w posiedzeniach nie stanowią diet, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy podatkowej i wobec tego nie są wolne od opodatkowania. Ze zwolnienia korzystają natomiast środki wypłacane tytułem zwrotu kosztów podróży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00