Wyrok NSA z dnia 29 lipca 2008 r., sygn. I FSK 516/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. Spółka z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 listopada 2006 r., sygn. akt I SA/Wr 844/06 w sprawie ze skargi P. Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 22 marca 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. Spółka z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3. zarządza zwrot przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu P. Spółka z o.o. w W. kwoty [...] tytułem nadpłaconych wpisów od skargi i skargi kasacyjnej.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 29 listopada 2006 r. sygn.
I SA/Wr 844/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę P. Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 22 marca 2006r. w przedmiocie zobowiązania Spółki w podatku od towarów i usług za lipiec 2000r. ustalonego w kwocie 33.959 zł.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że organy podatkowe w zakresie podatku należnego za wskazany okres rozliczeniowy nie stwierdziły nieprawidłowości. Nieprawidłowości stwierdzono w zakresie rozliczenia podatku naliczonego, ustalając, że Spółka zawyżyła kwotę nadwyżki podatku naliczonego z poprzedniej deklaracji o kwotę 4.902zł.
Na tę nieprawidłowość miało wpływ rozliczenie podatku VAT za maj i czerwiec
2000 r. bowiem stwierdzone w tych miesiącach nieprawidłowości dotyczące kwot nadwyżki podatku naliczonego do przeniesienia na następne miesiące, miały wpływ na rozliczenie podatku VAT za miesiąc lipiec 2000 r. Stwierdzono w zakresie podatku naliczonego, że strona ujęła w rejestrze zakupów i w deklaracji VAT-7 w kwietniu- 2000 r. faktury VAT, które należało ująć w rejestrze zakupów i deklaracji VAT-7 za maj 2000r. z uwagi na datę otrzymania tych faktur. Wyliczona z tego tytułu kwota podatku naliczonego do odliczenia, która winna być zaewidencjonowana w maju