Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2007 r., sygn. I OSK 364/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec Małgorzata Pocztarek Protokolant Ewa Dubiel po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2005 r. sygn. akt II SA/Wa 738/05 w sprawie ze skargi M. N. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby więziennej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 października 2005 r., II SA/Wa 738/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. N. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby więziennej.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Decyzją personalną nr [...] z dnia [...] Dyrektor Generalny Służby Więziennej, na podstawie art. 39 ust. 3 pkt 4 i ust. 7 oraz art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. z 2002 r. nr 207, poz. 1761 ze zm.), zwolnił mjr M. N. z dniem 31 stycznia 2005 r. ze Służby Więziennej. Zwolnienie nastąpiło w związku z osiągnięciem 30 letniej wysługi emerytalnej. Przed wydaniem swojej decyzji Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu poinformował skarżącą o planowanym rozwiązaniu stosunku służbowego. Minister Sprawiedliwości powyższą decyzję utrzymał w mocy swoją decyzją z dnia [...]. Odnosząc się do zarzutów odwołującej się stwierdził m.in., że zwolnienie funkcjonariusza na podstawie art. 39 ust. 3 pkt 4 ustawy o Służbie Więziennej, ustawodawca pozostawił decyzji organu, a jedyną przesłankę do zastosowania tego przepisu stanowi fakt nabycia przez funkcjonariusza prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej. Rozwiązanie stosunku służbowego we wskazanym trybie nie jest uzależnione od kwalifikacji zawodowych, dotychczasowego poziomu wykonywania obowiązków, niekaralności dyscyplinarnej, czy faktu wyróżniania funkcjonariusza nagrodami uznaniowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00