Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 wrzenia 2007 r., sygn. I OSK 1934/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 27 września 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Bd 256/06 w sprawie ze skargi H. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. przyznaje radcy prawnemu Wojciechowi Górskiemu z środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy 180 zł ( sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu wraz z 22% podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 18 maja 2006r sygn. akt IISA/Bd oddalił skargę H. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego. Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Starosta Powiatu w [...] decyzją z [...] na podstawie art.37 j ust.1, art.37 k ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994r o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U 2003r, Nr 58, poz.514 ze zm.) w zw. z art.30 ustawy z dnia 3 kwietnia 2004r o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 12, poz.1252), odmówił przyznania H. B. prawa do zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego. W uzasadnieniu podał, że w dniu 26 lipca 2004r wpłynął wniosek H. B. o przyznanie mu zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego. Skarżący podtrzymał to żądanie także w dniu 4 lutego 2005r. Odpowiadając na te podania, PUP w [...] pismami z dnia 28 lipca 2004r i 9 lutego 2005r poinformował wnioskodawcę, że z powodu podjęcia pracy utracił on status bezrobotnego z dniem 23 września 2003r. W lipcu 2004r, a zatem w dacie złożenia przedmiotowego wniosku, był niezdolny do pracy lub innego zatrudnienia, co wykluczało wówczas możliwość ponownego uzyskania statusu bezrobotnego, a w konsekwencji nabycia prawa do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Po odzyskaniu przez H. B. zdolności do pracy Starosta Powiatu w [...] decyzją z [...] uznał go z dniem 1 lutego 2005r za osobę bezrobotną i przyznał mu zasiłek dla bezrobotnych. Wojewoda [...] powyższą decyzję utrzymał w mocy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 1 sierpnia 2005r sygn. IISA/Bd 481/05r uchylił decyzję Wojewody [...] z dnia [...] wyrażając stanowisko, że postępowanie odwoławcze w powyższej sprawie powinno zostać umorzone. Skarżący po otrzymaniu decyzji z dnia 7 lutego 2005r o uznaniu go za bezrobotnego i przyznaniu mu zasiłku dla bezrobotnych nie sformułował żadnych zarzutów odnośnie powyższego rozstrzygnięcia. Kwestionował jedynie nierozpatrzenie jego wniosków w sprawie zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego. Zatem także i ta kwestia powinna być rozstrzygnięta przez organ I instancji. Po wydaniu powyższego wyroku Wojewoda [...] umorzył postępowanie odwoławcze. Natomiast Starosta Powiatu w [...] powołaną decyzją z dnia [...] odmówił przyznania H. B. zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego. Podał przy tym, że w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku z lipca 2004r nie funkcjonowało już pojęcie zasiłku przedemerytalnego. Ponadto skarżący legitymuje się okresem uprawniającym do zasiłku dla bezrobotnych w wymiarze 34 lat,11 miesięcy i 8 dni, podczas gdy- stosownie do art. 37 k ust.1 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu- staż pracy warunkujący uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego powinien wynosić co najmniej 35 lat. W tej sytuacji oraz z uwagi na to, że w dniu 23 lipca 2004r H. B. nie był osobą bezrobotną, to skutecznie nie mógł nabyć on prawa do wnioskowanych świadczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00