Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1877/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) sędzia del. WSA Izabela Ostrowska Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 lipca 2006 r. sygn. akt II SA/Gd 752/05 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] czerwca 2005 r., nr [...] w przedmiocie jednorazowej opłaty od wzrostu wartości działki 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2. zasądza od Prokuratora Rejonowego w K. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 31 lipca 2006 r., sygn. akt II SA/Gd 752/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku - po rozpoznaniu skargi Prokuratora Rejonowego w K. - uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie jednorazowej opłaty od wzrostu wartości działki.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż decyzją z dnia [...] lipca 2004 r. Wójt Gminy K., wydał decyzję ustalającą jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla działek nr [...] cz. [...] cz. o łącznej pow. [...] ha położonych w obrębie N. w wysokości 10.384zł.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w G. decyzją z dnia [...] listopada 2004 r., [...] uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji, wskazując, że organ zastosował przepisy Ordynacji podatkowej, zamiast przepisy k.p.a.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2004 r. Wójt Gminy K., na podstawie art. 36 ust. 4, art. 37 ust. 1, 3, 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80 poz. 717 ze zm.), ustalił D. J. jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działek nr [...] cz. [...] cz. o łącznej pow. [...] ha, położonych w obrębie N. w wysokości 10.384 zł. Organ stwierdził, że przed dniem [...] czerwca 2000 r. (data wejścia w życie uchwały Rady Gminy K. Nr [...] z dnia [...] marca 2000 r. - Dz. Urz. Woj. [...] Nr [...] z dnia [...] 2000 r. poz. [...]), nie została wydana decyzja - koncesja na wydobycie kopaliny pospolitej - kruszywa naturalnego z przedmiotowych działek. Okoliczność legalnego wydobycia kopaliny mogła mieć wpływ na ustalenie wartości nieruchomości przed zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Wzrost wartości oraz zmiana przeznaczenia dla nieruchomości oznaczonej nr [...] cz. nr [...] cz., położonych we wsi N. nastąpiły zgodnie z ustaleniami planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy K. Nr [...] z dnia [...] marca 2000 r., który stał się obowiązujący z dniem [...] czerwca 2000 r. Stosownie do § 4 w/w uchwały stawka procentowa służąca do naliczania opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości terenu górniczego została ustalona w wysokości 30 %, a dla terenów pozostających w dotychczasowym użytkowaniu 0 %. Działki sprzedane zostały w dniu [...] maja 2001 r., t j. przed upływem 5-ciu lat od dnia, w którym plan miejscowy stał się obowiązujący. Zmiana przeznaczenia nieruchomości spowodowała, że jej wartość wzrosła o kwotę 34.615 zł, co wynika z operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego. Opłata planistyczna dla tych działek została ustalona jako 30% wartości określonej jako różnica działki przeznaczonej pod eksploatację kruszywa, a działki przeznaczonej pod użytkowanie rolnicze.