Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2007 r., sygn. I OSK 923/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie Wojciech Chróścielewski NSA Anna Lech Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 26 stycznia 2006r. sygn. akt II SA/Bk 1074/05 w sprawie ze skargi I. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rejestracji pojazdu 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania, 2. zasądza na rzecz I. T. od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] kwotę 280 zł (dwieście osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 26 stycznia 2006 r. oddalił skargę I. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] w przedmiocie rejestracji pojazdu. Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Decyzją z dnia [...] Prezydent [...] odmówił J. T. zarejestrowania samochodu marki Mercedes-Benz E 270 T CDI. W uzasadnieniu stwierdził, że zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515, ze zm.) oraz § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 133, poz. 1123, ze zm.), rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu własności pojazdu, z którego powinno wynikać prawo własności do konkretnego pojazdu oznaczonego numerem identyfikacyjnym nadwozia i silnika. Natomiast w myśl § 1 ust. 1 pkt 1 Instrukcji w sprawie rejestracji pojazdów, stanowiącej załącznik Nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. Nr 192, poz. 1878, ze zm.), organ przyjmuje wniosek o rejestrację pojazdu z załączonymi dokumentami, sprawdzając zgodność zawartych w nich danych dotyczących właściciela pojazdu oraz cech identyfikacyjnych i danych technicznych pojazdu. Przedmiotowy samochód zarejestrowany jest na rzecz I. T. Do wniosku z dnia 12 kwietnia 2005 r. o rejestrację tego pojazdu J. T. dołączył m.in. zawartą z I. T. umowę wyłączenia wspólności ustawowej i umowę o podział majątku dorobkowego z dnia 10 grudnia 2004 r. oraz protokół przekazania z dniem 31 grudnia 2004 r na rzecz J. T.. przedsiębiorstwa C. wraz z załącznikiem zawierającym zestawienie środków trwałych za grudzień 2004 r. Z dokumentów tych wynika, że samochód marki Mercedes-Benz E 270 T CDI stanowi środek trwały powyższego przedsiębiorstwa. Ponieważ przedsiębiorstwo C. nie posiada osobowości prawnej, pojazd stanowi własność osoby fizycznej, która samochód zakupiła. Omawiany samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa, a zatem jest współwłasnością małżonków. Przedstawione dokumenty nie zawierają wzmianki o nabyciu przez J. T. konkretnych pojazdów stanowiących współwłasność małżeńską, a zatem nie mogą one stanowić dowodu, że wnioskodawca nabył prawo własności omawianego pojazdu. Dlatego brak jest podstaw do zarejestrowania samochodu na rzecz J. T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00