Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1745/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Chróścielewski (spr.) Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Izabela Ostrowska Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 czerwca 2006 r. sygn. akt III SA/Po 362/04 w sprawie ze skargi R. L. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 27 czerwca 2006 r. (III SA/Po 362/04) oddalił skargę R. L. na decyzję Wojewody M. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie wymeldowania.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta P., po rozpoznaniu wniosku T. L. orzekł - na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2001 r., nr 87, poz. 960 ze zm.) - o wymeldowaniu R. L. z pobytu stałego z lokalu nr [...] przy ul. [...] w P. W uzasadnieniu podniósł, iż R. L. nie przybywa pod powyższym adresem zameldowania od kilkunastu lat, albowiem we wrześniu 1983 r. wyjechał za granicę, a powrócił we wrześniu 2000 r. Okoliczność tę potwierdzili zarówno wnioskodawca, jak i sam R. L.. Komisariat Policji P. G. poinformował, że R. L. nie zamieszkuje i nie zamieszkiwał w spornym mieszkaniu. Organ administracji ustalił nadto, że R. L. po powrocie do kraju zamieszkał przy ul. [...] w P., a obecnie przebywa w P. przy ul. [...]. Decyzją z dnia [...] Wojewoda W. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W motywach decyzji wskazał, że art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych stanowi, że organ gminy może wymeldować osobę, która bez wymeldowania się opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego albo osobę, która bez wymeldowania się opuściła dotychczasowe miejsce stałego pobytu i nie przebywa w nim, co najmniej przez okres 6 miesięcy, a jej nowego miejsca pobytu nie można ustalić. Organ odwoławczy uznał za udowodniony fakt, że strona nie przebywa na stałe w przedmiotowym lokalu tworząc fikcję meldunkową.