Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 899/06

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. NSA Teresa Rutkowska Protokolant Anna Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2007r., na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2006 r. sygn. akt VII SA/Wa 1297/05 w sprawie ze skargi B. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki budynku gospodarczego oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 8 lutego 2006 r. sygn. akt VII SA/Wa 1297/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki budynku gospodarczego .

Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy : Decyzją z dnia [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O. M. nakazał B. K., na podstawie art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( tj. Dz. U. Nr 207 z 2003 r. , poz. 2016 ze zm. ) w związku z art. 37 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.), rozbiórkę budynku gospodarczego, użytkowanego jako stajnia dla koni, wybudowanego na działce nr [...] w miejscowości S. W. bez wymaganego pozwolenia i niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Powodem nakazu było to, że w 1990 r. J. K. samowolnie przebudował drewniany budynek gospodarczy, tymczasowo wzniesiony w 1989 r. na potrzeby budowy budynku mieszkalnego, wykonując fundamenty i ściany murowane, przy czym budynek o wymiarach 17 m na 7,3 m, zlokalizowany został krótszą ścianą w granicy z pasem drogi gminnej nr [...]. Z dołączonej do akt dokumentacji wynika, że plan zagospodarowania przestrzennego gminy Z. K. obowiązujący w dacie samowolnej zabudowy przewidywał w strefie "P" istniejący tartak i dopuszczał lokalizację budynku mieszkalnego oraz warsztatu stolarskiego. Te właśnie obiekty zrealizowane zostały legalnie w 1989 r. Plan nie przewidywał poza tym innej zabudowy, w tym budynków gospodarczych czy stajni dla koni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00