Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. II OSK 1471/06

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Andrzej Gliniecki sędzia NSA Zofia Flasińska Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Gl 748/05 w sprawie ze skargi [...] S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zgłoszenia zanieczyszczenia nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 19 maja 2006 r., sygn. akt II SA/Gl 748/05 oddalił skargę [...] S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B.-B. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie zgłoszenia zanieczyszczenia powierzchni nieruchomości.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy. Starosta B. decyzją z dnia [...], nr [...] odrzucił dokonane przez [...] S.A. w P. zgłoszenie zanieczyszczenia powierzchni ziemi, spowodowanego przez inny podmiot tj. Spółkę A., na nieruchomości położonej w C.-D. przy ul. [...], działka nr [...]. Jako podstawę decyzji powołano art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.), stwierdzając, iż [...] jest następcą prawnym Spółki A. i w związku z tym obowiązek rekultywacji obciąża władającego powierzchnią ziemi.

W odwołaniu od decyzji [...] Spółka Akcyjna podniosła, iż art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. stanowi lex specialis w stosunku do innych przepisów dotyczących następstwa prawnego i wyłącza dopuszczalność sukcesji obowiązku rekultywacji zanieczyszczeń powstałych przed wejściem w życie tej ustawy. Zdaniem strony, przepis ten ma działanie retroaktywne, a zatem rozstrzyga o stanie prawnym w dacie łączenia spółek. Tymczasem sukcesja administracyjna jest dopuszczalna jedynie w przypadku istnienia wyraźnej podstawy prawnej, a w dacie wykreślenia Spółki A. z rejestru, tj. [...] września 1999 r., obowiązywał przepis art. 463 § 3 Kodeksu handlowego, który wedle poglądów wyrażonych w doktrynie, nie obejmował swoim zakresem sukcesji publicznoprawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00