Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 wrzenia 2007 r., sygn. I FSK 1149/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Kołaczek (spr.) Sędziowie sędzia NSA Jan Zając sędzia NSA Janusz Zubrzycki Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 6 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 czerwca 2006 r. sygn. akt III SA/Wa 743/06 w sprawie ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Spółki A. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie kwotę 3700 zł (trzy tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 czerwca 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 743/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną decyzję oraz stwierdził, że nie może być wykonana w całości.

Z uzasadnienia wyroku wynika następujący przebieg postępowania w sprawie. W 1999 r. Spółka B. (której następcą prawnym jest Spółka A..) nabywała samochody ciężarowe od podmiotów (dealerów), wśród których większość posiadała status zakładu pracy chronionej. Pojazdy te były przez podatnika oddawane do używania innym podmiotom na podstawie umowy leasingu. Po dokonaniu zamówienia określonego pojazdu, lecz przed zawarciem umowy leasingu, leasingobiorca wpłacał w swoim imieniu zaliczkę na rzecz dealera. Natomiast po zawarciu umowy leasingu, leasingobiorca cedował prawo do zaliczki na rzecz spółki B.

W wyniku kontroli przeprowadzonej u podatnika, Inspektor Kontroli Skarbowej ustalił, że spółka B. w poszczególnych miesiącach 1999 r. bezpodstawnie obniżała podatek należny o podatek naliczony, wynikający z faktur ZPChR, dokumentujących zakup samochodów ciężarowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00