Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. FSK 2329/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędziowie NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Artur Mudrecki, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej ,,O." Spółki z o.o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 maja 2004 r. sygn. akt I SA/Ka 1159/03 w sprawie ze skargi ,,O." Spółki z o.o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach OZ w Częstochowie z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2000 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach do ponownego rozpoznania. 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz "O." Spółka z oo. w C. kwotę 1.164,00 (słownie: jeden tysiąc sto sześćdziesiąt cztery) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "O." Sp. z o.o. w C., zwanej dalej spółką, na decyzję Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Częstochowie z dnia [...] dotyczącą określenia podatku od towarów i usług za kwiecień 2000 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.
W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych organ podatkowy I instancji ustalił, że w złożonej deklaracji podatkowej spółka zawyżyła nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym podlegającą zwrotowi na rachunek bankowy. Zawyżenie to nastąpiło między innymi na skutek odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury VAT wystawionej na rzecz spółki przez "S." Sp. z o.o. w D. za zakup usług doradczych świadczonych przez Delegaturę "Saint Gobain", który - zdaniem organu I instancji - nie podlegał odliczeniu na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 2003 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT. W rezultacie, decyzją z dnia [...], organ podatkowy I instancji określił spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym podlegającą zwrotowi na rachunek bankowy, zaległość podatkową w związku z zawyżonym zwrotem, odsetki za zwłokę oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za kwiecień 2000 r.