Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2007 r., sygn. II FSK 117/06

1. Wybór stanu prawnego, według którego ocenia się przedawnienie, dotyczy odrębnie każdego zobowiązania podatkowego, a w grę wchodzi zastosowanie przepisów pozwalających na wcześniejsze wygaśnięcie zobowiązania podatkowego wskutek przedawnienia.

2. Zastosowanie środka egzekucyjnego i zawiadomienie o tym podatnika są to dwie przesłanki, które muszą wystąpić, aby mogło nastąpić przerwanie biegu terminu przedawnienia. Przerwa biegu przedawnienia następuje z mocy prawa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina (spr.), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Jan Rudowski, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 listopada 2005 r. sygn. akt I SA/Ol 323/05 w sprawie ze skargi Eugeniusza R. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 29 czerwca 2005 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 listopada 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 29 czerwca 2005 r. w przedmiocie odmowy umorzenia Eugeniuszowi R. postępowania egzekucyjnego prowadzonego w celu wyegzekwowania należności wymienionych w tytułach wykonawczych (...), zaś w pozostałej części skargę Eugeniusza R. oddalił.

Sąd podzielił pogląd Dyrektora Izby Skarbowej, iż w sytuacji niezaistnienia zdarzeń, z którymi ustawa wiązała skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia, pięcioletni termin przedawnienia licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, nie mógł upłynąć wcześniej, niż z końcem 31 grudnia 2001 r. wobec należności za 1995 r., objętej tytułem wykonawczym (...), 31 grudnia 2002 r. wobec należności za 1996 r. objętych tytułami wykonawczymi o numerach; (...), 31 grudnia 2002 r. wobec należności za wrzesień 1997 r. objętej tytułem wykonawczym o numerze (...). Zgodnie z treścią art. 70 O.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r. zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Według par. 4 tegoż artykułu bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. Zgodnie z art. 21 przepisów wprowadzających i przejściowych do przedawnienia zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis art. 70 par. 4 wymienionej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą /ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz.U. nr 143 poz. 119/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00