Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 września 2007 r., sygn. I FSK 1130/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Danuta Małysz, Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych Ministra Finansów i Spółki A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2006 r. sygn. akt III SA/Wa 1049/06 w sprawie ze skargi Spółki A. na decyzję Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2003r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie o podatek akcyzowy 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2) odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 23 maja 2006 r. (sygn. akt III SA/Wa 1049/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2003 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Finansów z dnia 19 września 2002 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie o podatek akcyzowy. Sąd stwierdził, iż uchylone decyzje nie mogą być wykonane w całości i zasądził na rzecz skarżącej - Spółki A. zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. W niniejszej sprawie WSA w Warszawie przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe.

1.3. W dniach od 7 czerwca 2000 r. do 26 lipca 2000 r. w ww. spółce przez Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w W. została przeprowadzona kontrola w zakresie towarowego transportu drogowego, produkcji masy betonowej oraz badania ostatecznego przeznaczenia oleju opałowego za 1998 r. W trakcie czynności kontrolnych ustalono, że spółka dokonywała w 1998 r. zakupu oleju opałowego i zużywała go do napędzania silników pojazdów będących na stanie firmy i w jej użytkowaniu oraz do mycia części samochodowych, a tym samym zmieniała przeznaczenie oleju w rozumieniu § 2b ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 stycznia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 2, poz. 3, ze zm.). Zgodnie z treścią ww. przepisu podatnikami podatku akcyzowego były również osoby fizyczne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby prawne sprzedające i zużywające wyroby wymienione w poz. 1 pkt 5 załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w poz. 16 pkt 4 i w poz. 17 załącznika nr 3 do rozporządzenia, dla celów innych niż opałowe. W związku z powyższym spółka z dniem 1 sierpnia 1998 r. stała się podatnikiem podatku akcyzowego i była zobligowana do zapłacenia należnego podatku akcyzowego od zużytego oleju opałowego na cele inne niż opałowe oraz składania deklaracji dla celów podatku akcyzowego. Spółka tych obowiązków nie wypełniła, dlatego też Inspektor Kontroli Skarbowej decyzją z 26 lipca 2000 r. określił podatnikowi zobowiązanie podatkowe i zaległość podatkową w akcyzie za sierpień, listopad i grudzień 1998 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00