Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 października 2007 r., sygn. II FSK 1103/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Jerzy Rypina (spr.), Sędzia NSA Anna Maria Świderska, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 10 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Po 571/04 w sprawie ze skargi S. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 23 marca 2004 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 23 marca 2004 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji stwierdził, iż S.T. jest podatnikiem podatku od nieruchomości za 2003 r. ustalonego od nieruchomości położonej w R., w skład której wchodzą działki oznaczone numerami geodezyjnymi 953/8, 954/8 o łącznej powierzchni 6801 m2 wraz z budynkami usytuowanymi na ich powierzchni. Sąd wyjaśnił nadto, iż z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego wynika, że Minister Gospodarki, po przeprowadzeniu postępowania wszczętego na wniosek S.T. i K. T., decyzją z dnia 17 września 1999 r. stwierdził nieważność zarządzeń i orzeczeń Ministra Przemysłu Lekkiego i Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z lat pięćdziesiątych, czyli decyzji nacjonalizacyjnych, na mocy których przejęto na własność Skarbu Państwa przedsiębiorstwo "S.T. - Fabryka ...". Powyższa decyzja, stwierdzająca nieważność aktów prawnych wydanych w latach pięćdziesiątych, wywarła skutek z mocą wsteczną, tj. ex tunc. W związku z tym należy stwierdzić, że decyzje nacjonalizacyjne nie wywołały żadnych skutków prawnych, a zatem nie mogły stanowić podstawy prawnej przeniesienia prawa własności na inny podmiot. Z powyższych ustaleń wynika zatem, że właścicielami spornej nieruchomości są spadkobiercy A.T., której przysługiwało prawo własności nieruchomości w momencie wydania aktów nacjonalizacyjnych w latach pięćdziesiątych. Z dowodów zgromadzonych w toku postępowania przez organy podatkowe wynika, że obecnie spadkobiercami tymi, w związku z postanowieniem Sądu Rejonowego w R. I Wydział Cywilny z dnia 30 listopada 1990 r. o stwierdzeniu nabycia spadku po A.T., z dnia 8 kwietnia 1992 r. o zmianie wymienionego wyżej postanowienia, z dnia 22 kwietnia o stwierdzeniu nabycia spadku po I. T. i postanowieniem Sądu Rejonowego w O. I Wydział Cywilny z dnia 16 kwietnia 1999 r. o stwierdzeniu nabycia spadku po K. T. są S. T. i M. T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00