Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2006 r., sygn. II FSK 148/05
Z gramatycznej wykładni powołanego przepisu wynika, iż aby uzyskać prawo do odliczenia od dochodu z tytuły budowy własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami mieszkalnymi na wynajem należy najpierw zakupić działkę pod budowę tego budynku.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 listopada 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę F - Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego Spółki z o.o. w S na decyzję Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 6 września 2002 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1998 r.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd stwierdził, iż obowiązujący do końca roku podatkowego 1998 przepis art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidywał prawo odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem wydatków na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku (prawa wieczystego użytkowania gruntu - art. 234 kc).
Istotnym warunkiem nabycia prawa do tej ulgi było - jak trafnie wskazano w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji - posiadanie przez podatnika tytułu prawnego do gruntu, na którym wznoszony był budynek, tj. własności lub współwłasności albo prawa wieczystego użytkowania lub współużytkowania tego gruntu. Skarżąca Spółka w 1998 r. nie miała wymaganego tytułu do gruntu, gdyż prawo wieczystego użytkowania nabyła dopiero w styczniu 1999 r., gdy omawiana ulga już nie obowiązywała. Sąd wyjaśnił nadto, że wbrew stanowisku skarżącej umowa warunkowa z 26 października 1998 r. nie przeniosła wieczystego użytkowania gruntu z chwilą spełnienia się warunku nie skorzystania przez Miasto Szczecin z prawa pierwokupu Zgodnie bowiem z art. 157 Kodeksu cywilnego w związku z art. 237 tego Kodeksu, wieczyste użytkowanie, tak jak własność nieruchomości, nie może być przeniesione pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu (§ 1); jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia wieczystego użytkowania została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, do przeniesienia tego prawa potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście użytkowania wieczystego (§ 2).