Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2006 r., sygn. I OSK 783/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Stebnicka, Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec,, Irena Kamińska (spr.), Protokolant Mariusz Bartosiak, po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rafała K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2004 r. sygn. akt II SA/Wa 452/04 dotyczącego sprawie ze skargi Rafał K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 20 grudnia 2004 r. oddalił skargę Rafała K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r., (...) w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Powyższy wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym sprawy.

Rozkazem personalnym z dnia 31 grudnia 2003 r., (...) Komendant Główny Policji utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 12 listopada 2003 r., (...) o zwolnieniu Rafała K. ze służby stałej w Policji.

W uzasadnieniu decyzji wskazano na istotny związek sprawy z zasadami etyki zawodowej. Funkcjonariusze Policji powinni cieszyć się nieposzlakowaną opinią i zaufaniem społeczeństwa. Postawa Rafała K. naraziła natomiast na szwank autorytet i dobre imię Policji, oraz naruszyła interes służby. Złożyły się na to zarzuty wykorzystywania stanowiska służbowego do celów prywatnych poprzez nakłanianie właścicieli samochodów, które uległy kolizji do korzystania z usług holowniczych określonej firmy, prowadzenie handlu samochodami, które odkupuje od poszkodowanych, a następnie remontuje i odsprzedaje, wykorzystując do tego celu komis samochodowy prowadzony przez swoją konkubinę Elwirę P. Ponadto zarzucono, iż skarżący wielokrotnie załatwiał w Urzędzie Skarbowym w C. formalności związane z opodatkowaniem opłatą skarbową umów kupna-sprzedaży samochodów, w czasie których sugerował obniżenie wartości rynkowej pojazdów, powołując się na swoją pracę w Policji. Opisana działalność Rafała K. stała się tematem dwóch niepochlebnych artykułów prasowych. Ponadto w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym w sprawie kradzieży z włamaniem do samochodu, dokonanej w dniu 10 maja 2003 r. w Krakowie, ustalono, że Rafał K. był w momencie dokonania włamania na parkingu. Odmówił jednak współpracy w tym zakresie z Policją z Komendy Miejskiej w K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00