Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2006 r., sygn. II OSK 1096/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz /spr./, Sędziowie NSA Krystyna Borkowska, Bożena Walentynowicz, Protokolant Elżbieta Maik, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej ze skargi kasacyjnej M. i A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 stycznia 2005 r. sygn. akt II SA/Łd 826/03 w sprawie ze skargi M. i A. P. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] maja 2003 r. nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 19 stycznia 2005 r., sygn. akt II SA/Łd 826/03 oddalił skargę M. P. i A. P. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia 16 maja 2003 r. Nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania robót budowlanych .

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2003 r. Nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. nakazał M. i A. P. doprowadzić ścianę rozbudowanego budynku mieszkalnego, usytuowanego na działce przy ul. S. w S., znajdującą się od strony nieruchomości stanowiącej własność B. i Z. K., do stanu zgodnego z przepisami poprzez likwidację otworów okiennych, tj. zamurowanie ich cegłą lub wypełnienie luksferami - w terminie dwóch miesięcy licząc od dnia, kiedy decyzja stanie się ostateczna. W uzasadnieniu organ wskazał, że inwestor przy realizacji rozbudowy budynku mieszkalnego odstąpił od zatwierdzonej dokumentacji ( stanowiącej integralną część pozwolenia na budowę z 1980 r.) wykonując dwa otwory okienne do piwnic oraz dwa otwory do pomieszczeń mieszkalnych w ścianie usytuowanej od strony nieruchomości stanowiącej własność małżonków K., w związku z czym nastąpiło naruszenie obowiązujących w czasie budowy przepisów Rozporządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 3 lipca 1980 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 12 ust. 1 tego rozporządzenia, budynki mieszkalne i gospodarcze na działkach zagrodowych oraz wolno stojące jednorodzinne domy powinny być usytuowane w odległości co najmniej 4 m od granicy działki. Odległość ta może być zmniejszona do 3 m , jeżeli ściana budynku od strony sąsiedniej działki nie ma otworów okiennych lub drzwiowych. Przepis § 12 ust. 2 rozporządzenia stanowi, iż przy istniejącej zabudowie na sąsiedniej działce w odległości większej niż 4 m od granicy działki, odległości określone w rozporządzeniu mogą ulec zmniejszeniu, z tym że odległość pomiędzy budynkiem istniejącym a projektowanym powinna wynosić co najmniej 8 m. Natomiast z dokonanych ustaleń wynika, że odległość (spornego) budynku od granicy działki wynosi 1,43 m. Odległość między budynkami na obu działkach wynosi 4,93 m. Organ stwierdził, że nie istnieją zatem przesłanki do nakazania rozbiórki, ale ze względu na niezgodność z zatwierdzoną do pozwolenia dokumentacją oraz powyższymi warunkami technicznymi zachodzi konieczność dokonania stosownych przeróbek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00