Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2006 r., sygn. I OSK 404/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Rausz, Sędziowie NSA Andrzej Jurkiewicz (spr), Cezary Pryca, Protokolant Jacek Gaj, po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 października 2004 r. sygn. akt I SA 760/04 w sprawie ze skargi K. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości warszawskiej uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 października 2004 r. sygn. akt I S.A. 760/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność zaskarżonej przez K. A, decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości warszawskiej .
Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy :
Decyzją z dnia [...] nr [...] Burmistrz Gminy Warszawa - Centrum , po rozpoznaniu wniosku K. D. z dnia 11 marca 1949 r. o przyznanie , na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy ( Dz. U. Nr 50 , poz. 279 ) , prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości warszawskiej przy ul. [...] odmówił K. A., będącej spadkobierczynią K. D., przyznania prawa użytkowania wieczystego do przedmiotowego gruntu . Odmowę uzasadniono przekroczeniem przez wnioskodawcę terminu do złożenia wniosku określonego w art. 7 ust. 1 dekretu .
Od powyższej decyzji K. A. wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Warszawie podnosząc , że organ I instancji nie przeprowadził zgodnie z art. 77 § 1 kpa dowodu na okoliczność , czy rzeczywiście wniosek o przyznanie własności czasowej został złożony po upływie wymaganego terminu . Odwołująca się powołała się na treść uzasadnienia decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Warszawie z dnia 14 grudnia 2000 r. nr [...], w którym organ ten orzekając o stwierdzeniu nieważności orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej miasta stołecznego Warszawy z dnia 24 kwietnia 1951 r. nr [...] o odmowie przyznania K. D. prawa własności czasowej stwierdził , iż w aktach brak jest dokumentów potwierdzających skuteczne objęcie gruntów w posiadanie przez Gminę .