Wyrok NSA z dnia 31 sierpnia 2006 r., sygn. I FSK 671/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Adam Bącal Sędziowie sędzia NSA Ewa Madej Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.) Protokolant Piotr Dębkowski po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Marianny K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 20 kwietnia 2005 r. sygn. akt I SA/Bd 134/05 w sprawie ze skargi Marianny K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 30 grudnia 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Marianny K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 450 zł /czterysta pięćdziesiąt złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Marianny K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 30 grudnia 2004 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r.
Sąd w uzasadnieniu wyroku na wstępie przybliżył stan faktyczny sprawy.
Stwierdził, że powyższą decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z 30 sierpnia 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług za miesiące do stycznia do grudnia 2002 r.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy wskazał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono m.in., że podatniczka nie ewidencjonowała w pełnej wysokości obrotów ze sprzedaży towarów handlowych. Biorąc pod uwagę powyższe podstawa opodatkowania została określona w drodze szacowania.
Marianna K. działalność gospodarczą prowadziła w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi, wyrobami tytoniowymi i napojami alkoholowymi. Sprzedaż ewidencjonowała przy zastosowaniu kasy rejestrującej /95,59 % ogółu sprzedaży/, jak również dokumentowała fakturami VAT /4,41 % wartości sprzedaży/. Z oświadczenia podatniczki zawartego w piśmie z 25 listopada 2003 r. wynika, że stosowała następujące marże handlowe: dla słodyczy i ciastek - 20 % ceny zakupu netto, dla wina -20% ceny zakupu netto, dla pozostałych towarów /w tym również piwa/ - 15 % ceny zakupu netto, dla owoców i warzyw - 20 % ceny zakupu netto, dla papierosów - 10 % ceny zakupu netto. Średnia, stosowana marża, dla wymienionych powyżej towarów wynosiła 18,61 %, natomiast dla słodyczy - 18,37 %. Zdaniem organu odwoławczego wynikało z tego, że stosowana przez podatniczkę marża dla towarów pozostałych i słodyczy, wyliczona według cen zawartych w fakturach sprzedaży była znacznie wyższa niż wyliczona na podstawie kosztu własnego i sprzedaży wykazanej. Ponadto organ podatkowy drugiej instancji uznał prowadzone przez podatniczkę księgi rachunkowe za nierzetelne, z uwagi na rozbieżności w wielkości stosowanej marży dla poszczególnych grup towarów.